Jak sprawdzić czy jestem w bazie BIK?

Jak za darmo sprawdzić swoje zadłużenie w bazie BIK?

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej to rejestr dłużników. Jest miejscem gromadzenia informacji na temat osób zaciągających zobowiązania w instytucjach bankowych. Niemal wszystkie banki i instytucje finansowe współpracują z BIK-iem – wysyłają dane klientów oraz pobierają z je niego badając zdolność kredytową swoich przyszłych klientów. Z perspektywy działalności banków ważną rolę odgrywa historia kredytowa przyszłego klienta w rejestrze dłużników. Wiadomo, że negatywne wpisy w takiej bazie dyskwalifikują daną osobę ze zdobycia jakiejkolwiek gotówki z banków. POBIERZ RAPORT BIK

Darmowe sprawdzanie swoich danych w BIK. Krok po kroku

Wielu myślących o zaciągnięciu kredytu zastanawia się czy w ogóle znajduje się w bazie BIK. Jak sprawdzić czy jesteśmy w tym rejestrze? Przede wszystkim należy odpowiedzieć sobie na pytanie czy kiedykolwiek zaciągaliśmy pożyczkę lub kredyt? Jeżeli nie to z pewnością w takim rejestrze się nie znajdujemy. Jeżeli byliśmy w przeszłości już kredytobiorcami to najprawdopodobniej w BIK-u jesteśmy. Bank, w którym się kiedyś zadłużyliśmy wysłał do tego rejestru szczegółowe informacje o nas i naszym zobowiązaniu. Jeżeli to był jeden kredyt i spłacaliśmy go w terminie to nie mamy powodu do zmartwień. Gorzej jak było tych zobowiązań więcej i nie zawsze na czas i bez problemu je spłacaliśmy. Wtedy sytuacja może być bardziej skomplikowana. Zanim naszą zdolność kredytową sprawdzi za nas bank i odmówi nam kredytu warto samemu sprawdzić nasze dane w BIK. Jak to zrobić? Cztery możliwe sposoby to: osobiście w oddziale BIK, za pośrednictwem poczty lub banku. Jest też sposób najprostszy i najszybszy tj. za pomocą Internetu. Aby sprawdzić własną historię kredytową z BIK wystarczy wejść na główną stronię Biura Informacji Kredytowej i postępując krok po kroku uzyskać dostęp do własnej historii kredytowej oraz korzystać z raportów przygotowanych dla nas przez BIK. Rejestracja odbywa się w dwóch etapach. Danymi niezbędnymi do założenia konta są:

  • dane podstawowe takie jak imię, nazwisko, adres, nr tel., adres e-mail itp.,
  • numer PESEL,
  • skan bądź zdjęcie dowodu osobistego,
  • numer własnego rachunku bankowego – z niego następnie należy wykonać przelew identyfikacyjny o kwocie 1 zł (musi to być konto tylko na własne nazwisko, wykluczone są konta firmowe czy wspólne).

Rejestracja w Biurze Informacji Kredytowej.

Pierwszy krok to wpisanie swojego adresu e-mailowego, właściwe przepisanie kodu z obrazka oraz zaakceptowanie regulaminu wraz z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych przez zarząd portalu BIK. W ten sposób przebiega pierwszy etap tj. rejestracja wstępna. Wystarczy aktywować wysłany na pocztę e-mailową link aktywacyjny i posiada się już ograniczony dostęp do portalu. Druga faza to rejestracja pełna. W nim istotne jest potwierdzenia tożsamości osoby rejestrującej się w portalu. Istnieje kilka sposobów, a najprostszym jest wysłanie skanu lub zdjęcia dowodu osobistego. W tym momencie osoba zakładająca konto wybiera również jeden z pakietów usług. Dostępne są następujące konta:

  • Konto Podstawowy,
  • Konto Próbne,
  • Konto Premium.

Czy sprawdzenie siebie w BIK jest płatne?

Pierwsze dwa są darmowe (konto próbne jest darmowe dla pierwszych klientów i płatne 1,23 zł. dla dotychczasowych klientów). Pakiet próbny zamieniany jest w podstawowy bądź Premium po 60 dniach od założenia konta zależnie od opłacenia abonamentu lub nie. Abonament na 12 miesięcy od daty zakupu w przypadku konta Premium wynosi 79 zł. W każdym z tych pakietów możliwe jest dokupienie dodatkowych aktualizacji. W darmowej wersji konta można raz na 6 miesięcy pobrać raport, w którym znajdują się wszelkie informacje na temat naszej sytuacji zadłużeniowej, jakie wysłały do BIK banki. W tym bezpłatnym wariancie nie otrzymujemy oceny punktowej naszych wpisów, które BIK wystawia. Co więcej daje nam konto Premium? Otrzymujemy bardziej zaawansowane informacje o historii naszego zadłużenia, korzystamy z usługi alertów SMS zapobiegającej przed wyłudzeniem pieniędzy na nasze nazwisko, dostajemy sms-y z informacją o każdorazowym zapytaniu do BIK. Przede wszystkim możemy wielokrotnie (częściej niż raz na pół roku) sprawdzać swoją sytuację kredytową. Jest to ważne zwłaszcza dla osób często zadłużających się czy z niecierpliwością czekających na poprawę swojej zdolności kredytowej i polepszenie się sytuacji finansowej. Powyższa analiza pokazała, że uzyskanie informacji o własnej historii zadłużeniowej z Biura Informacji Kredytowej nie jest skomplikowane. Pod pewnymi warunkami finansowymi możemy mieć do niej szeroki dostęp i na bieżąco monitorować swoje zobowiązania finansowe. Jeżeli nie jesteś pewien swojej zdolności kredytowej, a o taki produkt chcesz się starać to jeszcze przed udaniem się do banku samodzielnie oceń swoje szanse na kredyt. Załóż konto na BIK i miej swoje finansowe zobowiązania pod kontrolą. RAPORT BIK